PTTK "Beskidek" Porąbka

rok założenia 1976

Historia Koła PTTK nr. 32 przy DWD w Porąbce

• Koło powstało 1976 roku z inicjatywy nauczycieli, którzy pracowali w Państwowym Domu Wczasów Dziecięcych w Porąbce.
  • Od tego czasu należy do Babiogórskiego Oddziału PTTK w Żywcu.
  • Pierwszym Prezesem został Wojciech Czosnyka, który prowadził Koło do 2010 roku do końca swoich dni.
  • 2011 roku nowym Prezesem został  Michał Niemczyk przy stanie członków 24 osoby.Koło przez 35 lat prowadzi rajdy ,wycieczki, wędrówki górskie i nizinne.

• Koniec historii Koła PTTK nr 32 przy DWD w Porąbce.

• Od grudnia 2011r Koło zmieniło nazwę na Koło PTTK"Beskidek"w Porąbce.Zmieniło siedzibę obecnie przy Gminnym Ośrodku Kultury w Porąbce.
  • 2011 roku 9 marca prezes Michał Niemczyk założył stronę internetową.
  • 2012 roku 9 marca w rocznicę założenia strony zostało zrobione Logo naszego Koła.Projekt wygrał członek kol.Jerzy Bułka.Stan członków 80 osób.
  • 2012 roku sierpień koło posiada własne pomieszczenie w GOK.
  • 2012 rok 17.11 Wybory nowego zarządu na lata 2013-2016 prezesem zostaje;
    Michał Niemczyk,v-ce Piotrek Parcia,v-ce Mietek Micherda,
    sekretarz Jerzy Bułka,skarbnik Wanda Gibas,
    komisja rewizyjna;Przewodnicząca Grażyna Kowalska,
    członek Bogumiła Młodzik,członek Gosia Kozieł.
    Stan członków na koniec 2012 roku 82 osoby.
  • 2013 rok 31.05 rezygnacja z funkcji prezesa przez Michała Niemczyka.
  • 2013 rok 14.06 przez Zarząd został wybrany nowy członek Zarządu i Prezes Koła, którym został kol. Tadeusz MREŃCA.
  • Rok 2013 zamyka się stanem osobowym klubu w liczbie 111 członków.
  • 25.01.2014r. Zorganizowano spotkanie sprawozdawczo-opłatkowe połączone z wyborami uzupełniającymi do władz koła.
  • 30.01.2014r. Na zebraniu zarządu dokonano jego ostatecznej rekonstrukcji. Prezesem pozostał Tadeusz Mreńca, wiceprezesi to Piotr Parcia oraz Jerzy Bułka, skarbnik – Wanda Gibas, sekretarz – Agnieszka Walusiak oraz członkowie: Karolina Sanetra i Stanisław Grabowski.
  • 25.05.2014r. XXI Wiosenny Zlot Żywczaków na Hali Miziowej pod Pilskiem otwiera sezon turystyczny Babiogórskiego Oddziału PTTK. Nasze koło od 14 już lat bierze udział w tego rodzaju spotkaniach ludzi gór.
  • 29.09.2014r. W 48 Jesiennym Zlocie Żywczaków pod Babią Górą zajęliśmy pierwsze miejsce za najliczniejszą ekipę oraz drugie w konkursie wiedzy turystycznej.
  • Cały rok obfitował w ilości górskich wycieczek oraz imprez turystyki kwalifikowanej. Łącznie zorganizowanych zostało ich 29. A w sierpniu miała miejsce 4-dniowa eskapada w rejon Masywu Śnieżnika i Gór Stołowych z jednodniowym wypadem do Skalnego Miasta w Czechach. Stan personalny koła ulega ciągłemu powiększaniu i na koniec roku wynosi 149 osób.
  • Kwiecień 2015r. Dla usprawnienia łączności z uczestnikami wycieczek, na zebraniu władz zarządu postanowiono zakupić radiotelefony typu walkie-talkie.
  • 31.05.2015r. Na XXII Wiosennym Zlocie Żywczaków na Hali Miziowej, połączonym z jubileuszem 110-lecia Babiogórskiego Oddziału, zdobyliśmy kolejny puchar za najliczniejszą grupę. Natomiast w konkursach wiedzy turystycznej, trójka naszych przedstawicieli w osobie Martyny, Janusza i Jurka tworzy jeden z najlepszych teamów, trudnych do pokonania wśród zgłaszanych ekip. W omawianym okresie odnotowane zostały 42 wycieczki i imprezy rekreacyjne, w tym 4-dniowy wyjazd w Bieszczady. Na koniec roku liczba członków koła wynosi 217 osób, w tym 33 to dzieci jak i młodzież szkolna.
  • 23.01.2016r. Spotkanie sprawozdawczo-opłatkowe koła.
  • 04.09.2016r. VI Rajd Deptoków -Trzonka 2016 - połączony został z jubileuszem 40-lecia „Beskidka”, okazale zorganizowanym dla uczestników oraz zaproszonych gości na stadionie w Porąbce. Obchody rocznicowe uświetnił zielony tort. Nie zabrakło też pysznego jedzenia oraz licznych konkursów i wspaniałej zabawy. Nasz kolega Leszek Bartołd zaprezentował też po raz pierwszy swoją nową książkę pt: „Z cukrzycą po górach”.
  • 25.09.2016r. 50-ty jubileuszowy Jesienny Zlot Żywczaków - Babia Góra 2016 – kolejny puchar za najliczniejszą grupę (112 osób).
  • 16.10.2016r. 42 Rajd V Wierchów Beskidzkich– Barania Góra – w Beskidzie Śląskim. Na mecie rajdu w schronisku PTTK na Przysłopie zdobyliśmy puchary za I miejsce w konkursie wiedzy turystycznej i za największą ekipę zlotu.
  • 26.11.2016r. Zebranie sprawozdawczo-wyborcze. Dokonano wyboru władz koła na lata 2016-2020. Nowy skład Zarządu przedstawia się następująco:
  • Agnieszka Walusiak – prezes

Jerzy Bułka, Piotr Parcia – zastępcy

Zbigniewa Czosnyka – sekretarz

Wanda Gibas – skarbnik

Stanisław Blarowski, Krzysztof Bułka, Stanisław Grabowski, Janusz Majka - członkowie zarządu.

Komisja Rewizyjna: Agata Janeczko – prezes oraz Małgorzata Kozieł i Joanna Stankiewicz.

• Stan personalny koła na koniec roku wynosi 212 osób, w tym 36 dzieci i młodzieży szkolnej. Zorganizowano 25 wycieczek oraz imprez turystyki kwalifikowanej, w tym sierpniowy wyjazd 4-dniowy w Gorce i Pieniny.

• Maj-Czerwiec 2017r. Szósta edycja akcji Sprzątamy Beskidy wraz PTT Bielsko-Biała. Za udział w Akcji koło otrzymało pamiątkowy dyplom z podziękowaniami od Marszałka Województwa Śląskiego.

• Na Wiosennym Zlocie Żywczaków na Hali Miziowej (28.05.2017r.) w indywidualnym konkursie turystycznym bezkonkurencyjnym okazał się nasz kolega Janusz Majka, zdobywając pierwsze miejsce. Natomiast na Jesiennym Zlocie Żywczaków (24.09.2017r.), kolejny już raz koło z Porąbki zwyciężyło swoją liczebnością (107 osób).

• 04.11.2017r. Książka naszego klubowego kolegi Leszka „Z cukrzycą po górach” otrzymała w Nysie nagrodę Kryształowego Kolibra w konkursie Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, w kategorii Wydawnictwo Roku 2017.

• Podsumowując ten rok, przynosi on rekordową liczbę 229 członków, w tym 40 dzieci i młodzieży. Zorganizowanych zostało 35 wycieczek, w tym 4-dniowa wycieczka w Sudety (12-15.sierpnia).